
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 1.2 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Circuits | 8 |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Propagation Delay | 6.5 ns |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Outputs | 8 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Non-Inverting |
| Packaging | Reel |
| Output Type | 3-State |
Stock: 1780
Distributors
pcbx
Unit Price$0.52578
Ext.Price$0.52578
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.52578 | $0.52578 |
| 10 | $0.37703 | $3.77030 |
| 25 | $0.33940 | $8.48500 |
| 50 | $0.31777 | $15.88850 |
| 100 | $0.29751 | $29.75100 |
| 300 | $0.28170 | $84.51000 |
| 500 | $0.26674 | $133.37000 |
| 1000 | $0.23681 | $236.81000 |
